Soovitused gümnasistidele, kuidas käituda enne eksameid ja nende ajal, et saavutada maksimaalseid tulemusi. Lisaks juhend vanematele, kuidas mitte sekkuda ning aidata lapsi kooli lõpetamise ja sisseastumiseksamite ajal, kuidas aidata lapsel tulla toime ärevusega.

1. Suhtuge eksami eelsesse ärevusse kui tavalisse kehareaktsiooni

Eksamieelne ärevus on sisemiste ressursside aktiveerimise viis. Kui muretsete, proovib aju teid aidata. Proovige lihtsalt öelda endale: “Okei, mu peopesad higistavad, mul on iiveldus, tundub, et seisan silmitsi ärevusega.”. Teadlikkus olukorrast ja sellest rääkimine on esimene saam ärevuse ületamiseks enne eksamit. On hea, kui valdate eneseregulatsiooni tehnikaid, näiteks meditatsiooni või hingamisharjutusi. Praktiseerimisega peab alustama varem – pole mõtet hakata uurima neid tehnikaid eksami eelsel õhtul.

2. Minge eelneval õhtul vara magama ja lõõgastuge

Oluline on mõista, et suurem osa tööst on tehtud juba eelneva 12 õppeaasta jooksul.
On suurepärane, kui suudate materjali rahulikult, lõdvestunult korrata. Kui ei, siis on kõige parem koormata keha kerge füüsiline koormusega. Näiteks jalutuskäiguga, et aidata rahustada ennast enne eksamit.

3. Alustage režiimi järgimist juba enne eksamit, et uinuda kergemalt enne olulist päeva.

Unetus enne tähtsaid sündmusi on üsna tavaline. Paljud täiskasvanud näevad vaeva, et enne sisukat reisi või kohtumist uinuda. Kuid eelnevalt loodud režiim, samuti kerge füüsiline väsimus ja värske õhk aitavad teil kiiresti magama jääda. Ja veel üks asi: proovige süüa õhtusöögiks pigem vähem ja voodis ei tohi olla ühtegi nutividinat.

4. Ärge lootke rahustitele, pigem sööge šokolaadi

Palderjani joomine hommikul enne eksamit on mõttetu. Sarnaselt  teiste rahustavate ainetega on sellel kumulatiivne toime ja tõenäoliselt see ei toimi. Palderjan toimib ainult platseebona, kui olete veendunud, et see aitab teil eksamil keskenduda ja tulla toime ärevusega.
šokolaad aga parandab ajutegevust, ent parem on seda süüa kodus, pärast rikkalikku hommikusööki. 

Juhised vanematele eksamiärevuse osas

  • Püüdke jääda rahulikuks kogu eksamiks valmistumise perioodil ja eksami päeval. Lapse seisundit mõjutab suuresti pere suhtumine eelseisvasse testi. Ärge hirmutage, ärge liialdage eksamite ja “katastroofilise” ebaõnnestumise tähtsust – ärge suurendage üldist ärevust.
  • Tehke selgeks, et eksamitulemused ei mõjuta kuidagi peresuhteid. Kui laps teab, et ema ja isa ei lakka teda kunagi armastamast, võib ta tunda end enesekindlalt ja rahulikult ning näidata oma võimete maksimaalset taset.
  • Aidake lapsel töötada välja eksamiteks valmistumise õige režiim ja jaotada õigesti õppemahtu.
  • Hoolitsege enda eest. Parim viis aidata lapsel rahuneda on tulla toime iseenda ärevusega. Kindlasti on teil tavalised eneseregulatsiooni viisid: sport, uued ülesanded tööl, suhtlemine sõprade või partneriga. Sageli on tõhus ka psühholoogilise abi otsimine.
  • Kui üks vanematest on vähem mures ja suudab olla rahulik, delegeerige lapse toetamine temale, et õpetada lapsele tõhusat eksami eelse ärevusega toimetulekut.