Miks uue keele õppimine on nii keeruline?

Uue keele õppimine isegi täiskasvanuna ja võib-olla eriti täiskasvanuna paneb meid end taas lapsena tundma.  Tunneme end kaitsetute, naljakate ja ebakompetentsena. Kas enne uue keele õppimist tuleb aastaid oodata, kuni hakkate enesekindlamalt tundma?  Mitte päriselt.

1. Ärge kartke vigu teha

Kuna hakkasin keeli õppima, solvasin kogemata kõiki inimesi, peopesad higistasid uute inimestega kohtudes, unustasin mitu korda kõik klassis ja naeratasin vastuseks kohmakalt, kui ei teadnud, mida vastata.  Sellest on mul õppetund, et olen naljakas.  Sellest pole võimalik kuidagi mööda minna.  Ära vihka, ära karda seda.  Naljakas olemine on üks paljudest viisidest, kuidas teie aju tuletab teile meelde, et hoolite endiselt oma arengust, teil on võimalus veel paremaks saada.

2. Tehke seda, mida on vaja

Kui sageli kuulete, et muusika kuulamine aitab võõrkeeles rääkida?  Või peate verbiloendeid pähe õppima?  Varem andsin sama nõu ka oma õpilastele, kuni sain aru, et see ei sobinud.  

Kui peate rääkimist arendama, peate rääkima.  Kõik muu aitab teil paremini suhelda, kuid see on lihtsalt täiendus. 

3. Keele mõistmine

Rääkimine ja kirjutamine panevad teid keelt tootma.  Lugemine ja kuulamine on mõistmisoskus.  Need on omavahel seotud ja võivad aidata parandada muid oskusi, kuid keskendudes ainult ühele aspektile, kaotate teise.  Ja veedate rohkem aega kõrgemale tasemele jõudmiseks.  Otsustage, milline keeleoskus on teie jaoks kõige olulisem, ja planeerige vastavalt sellele.  Kui soovite keelt üldiselt õppida, soovitaksin teil rohkem tähelepanu pöörata rääkimisele.

4. Õppimine on huvitav

Mul oli alati huvitav, kuidas õpilased saavad terve võõrkeelsete kutsealade loetelu nimetada: „engineer (insener), actor (näitleja), teacher (õpetaja), singer (laulja), waiter (kelner)“. Aga kui ma küsin: “What’s your job?” (Kellena te töötate?) Või “What’s your mother’s job?” (Kellena teie ema töötab?) Nad mõistavad, et pole selle peale kunagi mõelnud ega tea, kuidas reageerida. Ma ei järginud tüüpilisi struktuure, mis sunnivad mind õppima toodete nimetusi, mida ma kunagi ei kasuta. Nüüd valin ainult need teemad, mis on minu jaoks tõeliselt huvitavad ja vajalikud.

5. Arendage “kiiret tunnet”

Kui teil on mingil põhjusel vaja kiiresti keelt õppida, on aeg arendada kiiret tunnet.  Hakka tõelise eraõpetajaga õppima, kes sunnib teid õppida ja saate oma edusammude kohta koheseid kommentaare.  Samuti saate oma edusamme jagada veebis, liituda sotsiaalmeedias keelekogukondadega ja osaleda keelearuteludes.

6. Õppige väljendeid, mitte üksikuid sõnu

Võõrkeeleõpetajad ütlevad õpilastele sageli, et nad ei õpiks üksikuid sõnu.  Olen sellega nõus.  Palju parem on sõnu õppida kontekstis.  Püüdke rohkem tähelepanu pöörata grammatikale ja fraasidele, mida emakeele kõnelejad iga päev kasutavad, ja sellele, kuidas nad neid kasutavad.

7. Aktsepteerige fakti, et keeleõpe ei lõpe kunagi

Õpilased küsivad sageli: “Millal ma hakkan vabalt rääkima?”  Keeleõppes see on miljoni dollari küsimus.  Mida tähendab vabalt rääkimine?  Kui püüate keelt õppida, aktsepteerige tõsiasja, et keel on elusolend, mis on sajandite jooksul arenenud ja kasvab pidevalt.  See on keele ilu –  areneb pidevalt ja iga inimene tegi oma panuse selle arengusse.  Lõppude lõpuks ei tähenda uue keele õppimine ainult sõnavara ja hääldamist, vaid ka iseenda õppimist.