Täna võtavad 30-, 40-, 50-aastased inimesed elukutsevahetust ja õppimist lihtsamalt kui varem. Turg on täis programme, kursusi, koolitusi ja meistriklasse igale maitsele. Õppespetsialist räägib, kuidas langetada valik ja saada teadmisi, mis tulevikus ära kuluvad.

Õppimine on täna tõusutrendis ja jutt ei käi ainult koolist ja ülikoolist. «Life-long learning» – elukestev õpe ei ole uus termin ja on venekeelses ruumis üsna hästi juurdunud. Õppimisvõimaluste sedavõrd suurt mitmekesisust pole varem nähtud, kuid tundub, et see on alles algus.

Koos online-formaadi tekkimisega on hariduse omandamine muutunud üha lihtsamaks ja kättesaadavamaks. Kuhugi ei ole tarvis sõita või minna ega puhkust õppesessiooni järgi sobitada. Kõik on käeulatuses ja kättesaadav nutitelefonis. Õpi millal, kus ja mida iganes soovid.

Postprofessionaalne haridus on praegu paljudele tuttav. See võimaldab oma valdkonna konkurente edestada ja teisi tegevusvaldkondi «proovida». Selle abil võib hankida praktilisi oskusi, näiteks bloginduses, ilukirjas või smm-is või süüvida enesetunnetusse.

Õppida võib nii teoreetikutelt kui praktikutelt, kasutada õppeplatvorme ja õpitube ning mentoritelt tuge ja kaaskursuslastelt tagasisidet saada. Kuidas selles mitmekesisuses mitte pead kaotada ja valida see, mis väärtuslik?

Asjatundlik õpetaja on huvitatud sellest, et teie ettevõtmised oleksid edukad

Vaatleme õppesisu valimise üldreegleid ja seda, mis on esialgu targem kõrvale heita. Kui õpite teemas hästi orienteeruma, langevad paljud punktid iseenesest ära.

1. Püstitame konkreetse eesmärgi

Milleks on teil tarvis end uute teadmistega varustada? Kas tahate õppida sooje kampsuneid kuduma, mida jõuludeks lapselastele kinkida, või luua automaatseid müügilehtreid?

2. Mõtleme laias laastus selgeks, kui palju aega ja raha oleme valmis kulutama

Teadmisi võib saada nii ühe päevaga, piirdudes ülevaatliku teabe ja tegevusplaani koostamisega kui õppides mitu kuud, alustades kuraatori toel ja jälgimisel samm-sammult aast ja beest. Sama lugu on rahaga: kas soovite pideva tagasiside ja toe näol raha eest motivatsiooni «ammutada» või olete valmis end ise inspireerima ja oma vigu parandama, kärpides sel teel kulusid?

3. Otsustame, kas vajame väljaõppe lõppedes sertifikaati või diplomit

Kui unistate näiteks koolitajaks saamisest, siis vaevalt mõni klient soovib koolitust läbida spetsialisti juures, kellel pole ISF diplomit. «Kaante» saamise vajadus muide muudab õpiaja pikemaks ja kallimaks, kuid nagu öeldakse – eesmärk pühitseb abinõu.

4. Valime õppimise meetodi ja õppespetsialisti

Vaat siinkohal läheb põnevaks. Vanasti oli ütlemine: «Teisi õpetama on kõige kangemad need, kes ise ei oska.» Kahjuks ei ole sellised isehakanud «spetsialistid», kes ise midagi ei oska, ka tänapäeval kusagile kadunud. Seepärast on tähtis juhinduda mitte esmamuljest, vaid tutvuda põhjalikult vundamendiga, millel õppimine kulgema hakkab.

Kas see on isiklik kogemus, kuidas müügiosakonda üles ehitada või hingamistehnika autoripraktika meetod, mis on ennast hästi tõestanud või toetub spetsialist hoopistükkis oma elukogemustele, mis resoneeruvad teie väärtuste ja eesmärkidega.

5. Tutvume lubatud tulemusega

See võib olla miski käegakatsutav, näiteks teatud stiilis maalitud pilt, teadmiste kogum, mis võimaldab ellu viia keerukaid projekte või uus teadvustatuse tase.

Enne programmi sukeldumist kaaluge, mida saate saadud andmetega peale hakata. On need näitaja, et saavutasite eesmärgi, mille endale seadnud olite? Tundke huvi, kas teie õppeprotsessi käigus saadud teadmised töötavad konkreetsetel näidetel.

6. Uurime õppimisele järgnevate tegevuste kohta

Kas teie ja spetsialisti teed lähevad lahku või saab ta teile pakkuda edasist tuge, et saavutaksite püstitatud eesmärgid juhul, kui sihile jõudmise protsess kujuneb ühest õppekursusest pikemaks? Kas ta pakub teile tuge teie esimese iseseisva projekti käivitamisel?

Asjatundlik ja oma tööd tundev mentor on huvitatud, et teie algatused lõppeksid edukalt. See on nii tema töö tõhususe näitaja kui heaks näiteks tulevastele õppuritele.

7. Läheneme õppimise alustamisse vastutustundlikult

Uurida, rakendada ja tulemust näha. Kuna te juba nii kaugele olete läinud, tehke kõik endast olenev, et sellest teile võimalikult palju tulu tõuseks. Kui aga selgub, et see ei ole võimalik, ei õigusta kursuse autor ootusi, platvormil pole nii palju ülesandeid kui tahaksite või ei anna programm nii palju teadmisi, kui välja kuulutab, lahkuge.

Raha – see on see taastuv ressurss, mida võib ohverdada selle nimel, et säästa taastumatut ressurssi – aega. Enamik spetsialiste ja koole pakub rahulolematutele kuulajatele raha tagasisaamise võimalust.

Niisiis – teema, kursus ja spetsialist on välja valitud ja te olete esimesi tunde juba statsionaarses või online-vormis külastanud. Kui kõik etapid on läbitud õigesti, on uued teadmised sõõm värsket õhku, mis annab tõuke grandioosseteks saavutuseks.

Teadmised ei ole ainus, mille te protsessi käigus saate. Te tutvute ka uute inimestega, kes on huvitatud samast teemast. Teil on, kellega edusamme jagada ja raskusi arutada. Õppimise see külg on väga väärtuslik, seepärast kasutage seda täiel määral.

Tsitaat inspiratsiooniks:

«Ela nii nagu sureksid homme. Õpi nii nagu kavatseksid elada igavesti.»

Gandhi